# J115F31A277VACS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** J115F31A277VACS
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/j115f31a277vacs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/j115f31a277vacs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 13.7 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 277VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 207 VAC
- **Must Release Voltage:** 83.1 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 277VAC, 110VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187"/0.250"