# J104A2C24VDC.40S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** J104A2C24VDC.40S
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/j104a2c24vdc-40s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/j104a2c24vdc-40s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 16.7 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 4.5 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 1.5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC, 220VDC - Max