# J1021AS3P6VDC.45
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** J1021AS3P6VDC.45
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/j1021as3p6vdc-45
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/j1021as3p6vdc-45#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 75 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 6VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 4.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operate Time:** 5 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 300VAC, 150VDC - Max