# IXXX110N65B4H1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXXX110N65B4H1
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixxx110n65b4h1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixxx110n65b4h1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/05/37/8405374-IXZR08N120-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 240 A
- **Gate Charge:** 183 nC
- **IGBT Type:** PT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 880 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 100 ns
- **Supplier Device Package:** PLUS247-3
- **Switching Energy:** 2.2mJ (on), 1.05mJ (off)
- **Td (on:** 38ns/156ns
- **Test Condition:** 400V, 55A, 2Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 110A
- **Voltage:** 650 V