# IXTT16N50D2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXTT16N50D2
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixtt16n50d2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixtt16n50d2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 500 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 0V
- **FET Feature:** Depletion Mode
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 199 nC @ 5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 5250 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 695W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 240mOhm @ 8A, 0V
- **Supplier Device Package:** TO-268AA
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V