# IXTN36N50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXTN36N50
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixtn36n50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixtn36n50#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/03/02/8103024-VBE60-06A-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 36A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 500 V
- **FET Type:** N-Channel
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power Dissipation (Max):** 400W (Tc)
- **Supplier Device Package:** SOT-227B
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 20mA