Part Number: IXTH11P50 Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/ixth11p50 RFQ URL: https://distyparts.com/product/ixth11p50#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/84/20/52/8420528-IXTH11P50-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/20/58/8120589-DPF60C200HB-ND.jpg Summary: IXTH11P50 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: IXTH11P50 is a transistors - fets, mosfets - single from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 11A (Tc) Drain to Source Voltage (Vdss): 500 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V FET Type: P-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 130 nC @ 10 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 4700 pF @ 25 V Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 300W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 750mOhm @ 5.5A, 10V Supplier Device Package: TO-247 (IXTH) Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±20V Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 250µA Distributor Offers: 1. Bristol Electronics | Stock: 72 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 72 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/ixth11p50