Part Number: IXSN80N60AU1 Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - IGBTs - Modules Product URL: https://distyparts.com/product/ixsn80n60au1 RFQ URL: https://distyparts.com/product/ixsn80n60au1#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/84/78/40/8478405-IXSN80N60AU1-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/77/80/8477803-IXSN80N60BD1-ND.jpg Summary: IXSN80N60AU1 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: IXSN80N60AU1 is a transistors - igbts - modules from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Configuration: Single Current: 160 A Input: Standard Input Capacitance (Cies) @ Vce: 8.5 nF @ 25 V Mounting Type: Chassis Mount NTC Thermistor: No Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Power: 500 W Supplier Device Package: SOT-227B Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 80A Voltage: 600 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-igbts-modules Canonical URL: https://distyparts.com/product/ixsn80n60au1