# IXSN35N120AU1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXSN35N120AU1
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixsn35n120au1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixsn35n120au1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Single
- **Current:** 70 A
- **IGBT Type:** PT
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 3.9 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 300 W
- **Supplier Device Package:** SOT-227B
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 4V @ 15V, 35A
- **Voltage:** 1200 V