# IXGT16N170AH1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGT16N170AH1
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgt16n170ah1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgt16n170ah1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16 A
- **Gate Charge:** 65 nC
- **IGBT Type:** NPT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 190 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 230 ns
- **Supplier Device Package:** TO-268AA
- **Switching Energy:** 900µJ (off)
- **Td (on:** 36ns/160ns
- **Test Condition:** 850V, 16A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 5V @ 15V, 11A
- **Voltage:** 1700 V