# IXGN72N60A3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGN72N60A3
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgn72n60a3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgn72n60a3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/77/74/8477741-IXGN60N60-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Single
- **Current:** 160 A
- **IGBT Type:** PT
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 6.6 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 360 W
- **Supplier Device Package:** SOT-227B
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 1.35V @ 15V, 60A
- **Voltage:** 600 V