# IXGH50N60A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGH50N60A
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgh50n60a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgh50n60a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 75 A
- **Gate Charge:** 200 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 250 W
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Switching Energy:** 4.8mJ (off)
- **Td (on:** 50ns/200ns
- **Test Condition:** 480V, 50A, 2.7Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.7V @ 15V, 50A
- **Voltage:** 600 V