# IXGH41N60
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGH41N60
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgh41n60
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgh41n60#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 76 A
- **Gate Charge:** 120 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 200 W
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Switching Energy:** 8mJ (off)
- **Td (on:** 30ns/600ns
- **Test Condition:** 480V, 41A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 1.6V @ 15V, 41A
- **Voltage:** 600 V