# IXGH32N170
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGH32N170
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgh32n170
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgh32n170#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 75 A
- **Gate Charge:** 155 nC
- **IGBT Type:** NPT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 350 W
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Switching Energy:** 11mJ (off)
- **Td (on:** 45ns/270ns
- **Test Condition:** 1020V, 32A, 2.7Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 3.3V @ 15V, 32A
- **Voltage:** 1700 V