# IXGH31N60D1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGH31N60D1
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgh31n60d1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgh31n60d1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60 A
- **Gate Charge:** 80 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 150 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 25 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Switching Energy:** 6mJ (off)
- **Td (on:** 15ns/400ns
- **Test Condition:** 480V, 31A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 1.7V @ 15V, 31A
- **Voltage:** 600 V