# IXGH25N250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGH25N250
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgh25n250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgh25n250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60 A
- **Gate Charge:** 75 nC
- **IGBT Type:** NPT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power:** 250 W
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 5.2V @ 15V, 75A
- **Voltage:** 2500 V