# IXGH20N120B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGH20N120B
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgh20n120b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgh20n120b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A
- **Gate Charge:** 72 nC
- **IGBT Type:** PT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 190 W
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Switching Energy:** 2.1mJ (off)
- **Td (on:** 25ns/150ns
- **Test Condition:** 960V, 20A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 3.4V @ 15V, 20A
- **Voltage:** 1200 V