# IXGH16N170
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGH16N170
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgh16n170
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgh16n170#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32 A
- **Gate Charge:** 78 nC
- **IGBT Type:** NPT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 190 W
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Switching Energy:** 9.3mJ (off)
- **Td (on:** 45ns/400ns
- **Test Condition:** 1360V, 16A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 3.5V @ 15V, 16A
- **Voltage:** 1700 V