# IXGH120N30C3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXGH120N30C3
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixgh120n30c3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixgh120n30c3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 75 A
- **Gate Charge:** 230 nC
- **IGBT Type:** PT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 540 W
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Switching Energy:** 230µJ (on), 730µJ (off)
- **Td (on:** 28ns/109ns
- **Test Condition:** 200V, 60A, 2Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 120A
- **Voltage:** 300 V