# IXFK90N20Q
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXFK90N20Q
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixfk90n20q
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixfk90n20q#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 90A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 190 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 6800 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 500W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 22mOhm @ 45A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-264AA (IXFK)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 4mA