# IXFH10N90
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXFH10N90
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixfh10n90
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixfh10n90#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 900 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 155 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 4200 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 300W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 1.1Ohm @ 5A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-247AD (IXFH)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4.5V @ 4mA