# IXBT42N170
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXBT42N170
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixbt42n170
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixbt42n170#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80 A
- **Gate Charge:** 188 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 360 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 1.32 µs
- **Supplier Device Package:** TO-268AA
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.8V @ 15V, 42A
- **Voltage:** 1700 V