# IXBT12N300HV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXBT12N300HV
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixbt12n300hv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixbt12n300hv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30 A
- **Gate Charge:** 62 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 160 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 1.4 µs
- **Supplier Device Package:** TO-268HV (IXBT)
- **Td (on:** 64ns/180ns
- **Test Condition:** 1250V, 12A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 3.2V @ 15V, 12A
- **Voltage:** 3000 V