# IXBA14N300HV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXBA14N300HV
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixba14n300hv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixba14n300hv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 38 A
- **Gate Charge:** 62 nC
- **IGBT Type:** NPT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 200 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 1.4 µs
- **Supplier Device Package:** TO-263
- **Td (on:** 40ns/166ns
- **Test Condition:** 960V, 14A, 20Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.7V @ 15V, 14A
- **Voltage:** 3000 V