# IXA37IF1200HJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IXA37IF1200HJ
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ixa37if1200hj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ixa37if1200hj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 58 A
- **Gate Charge:** 106 nC
- **IGBT Type:** PT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 195 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 350 ns
- **Supplier Device Package:** ISOPLUS247
- **Switching Energy:** 3.8mJ (on), 4.1mJ (off)
- **Test Condition:** 600V, 35A, 27Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 35A
- **Voltage:** 1200 V