# ITF48IF1200HR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ITF48IF1200HR
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/itf48if1200hr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/itf48if1200hr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 72 A
- **Gate Charge:** 175 nC
- **IGBT Type:** Trench
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power:** 390 W
- **Supplier Device Package:** ISO247
- **Switching Energy:** 3mJ (on), 2.4mJ (off)
- **Td (on:** 26ns/350ns
- **Test Condition:** 600V, 40A, 12Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.4V @ 15V, 40A
- **Voltage:** 1200 V