# ITCSN-3000-12"-BLACK-50 PCS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ITCSN-3000-12"-BLACK-50 PCS
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/itcsn-3000-12-black-50-pcs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/itcsn-3000-12-black-50-pcs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/48/75/1348751-3M161683-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Adhesive Lined, Split Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
- **Inner Diameter:** 1.000" (25.40mm)
- **Length:** 1.00' (304.80mm, 12.00")
- **Material:** Polyolefin (PO), Irradiated
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Shelf Life:** 120 Months
- **Shrink Temperature:** 121°C
- **Shrinkage Ratio:** 3 to 1
- **Storage:** 50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)