# ISOA100N11002JT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ISOA100N11002JT
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/isoa100n11002jt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/isoa100n11002jt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Non-Inductive
- **Height:** 0.480" (12.20mm)
- **Lead Style:** M4 Threaded
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 100W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** 1.504" L x 0.984" W (38.20mm x 25.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%