# ISM16-3363G-12.000MHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ISM16-3363G-12.000MHZ
- **Manufacturer:** ILSI
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ism16-3363g-12-000mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ism16-3363g-12-000mhz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 6mA
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V