# ISL55008IEZ-T7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ISL55008IEZ-T7
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/isl55008iez-t7-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/isl55008iez-t7-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Frequency:** 500MHz ~ 3GHz
- **Gain:** 16.6dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Noise Figure:** 3.9dB
- **P1dB:** 8.7dBm
- **RF Type:** Bluetooth
- **Supplier Device Package:** SC-70-6
- **Test Frequency:** 1GHz
- **Voltage:** 3.3V