# ISL55007IEZ-T7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ISL55007IEZ-T7
- **Manufacturer:** Intersil
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/isl55007iez-t7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/isl55007iez-t7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20.7mA
- **Frequency:** 500MHz ~ 3GHz
- **Gain:** 17.1dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Noise Figure:** 3.8dB
- **P1dB:** 6.8dBm
- **RF Type:** Bluetooth
- **Supplier Device Package:** SC-70-6
- **Test Frequency:** 2GHz
- **Voltage:** 3.3V