# ISL5120IB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ISL5120IB
- **Manufacturer:** Intersil
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/isl5120ib
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/isl5120ib#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Channel:** 800mOhm
- **Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):** 8pF, 8pF
- **Charge Injection:** 5pC
- **Crosstalk:** -105dB @ 1MHz
- **Current:** 100pA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Multiplexer:** 1:1
- **Number of Circuits:** 2
- **On:** 20Ohm
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Switch Circuit:** SPST - NO
- **Switch Time (Ton, Toff) (Max):** 35ns, 30ns
- **Voltage:** 2.7V ~ 12V