# ISL28025FI60Z-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ISL28025FI60Z-T
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Power Supply Controllers, Monitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/isl28025fi60z-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/isl28025fi60z-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Digital Power Monitor
- **Current:** 1.3 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** 16-WLCSP (2.16x2.16)
- **Voltage:** 0V ~ 60V