# IS64LPS102436B-166TQLA3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IS64LPS102436B-166TQLA3
- **Manufacturer:** Integrated Silicon Solution
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/is64lps102436b-166tqla3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/is64lps102436b-166tqla3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/45/04/10450442-706-1102-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 3.8 ns
- **Clock Frequency:** 166 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 1M x 36
- **Memory Size:** 36Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 100-LQFP (14x20)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V