# IS61QDB24M18A-300B4LI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IS61QDB24M18A-300B4LI
- **Manufacturer:** Integrated Silicon Solution
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/is61qdb24m18a-300b4li
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/is61qdb24m18a-300b4li#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 1.48 ns
- **Clock Frequency:** 300 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 4M x 18
- **Memory Size:** 72Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 165-LFBGA (13x15)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, QUAD
- **Voltage:** 1.71V ~ 1.89V