# IS61NVP25636A-200TQLI-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IS61NVP25636A-200TQLI-TR
- **Manufacturer:** Integrated Silicon Solution
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/is61nvp25636a-200tqli-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/is61nvp25636a-200tqli-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/45/04/10450442-706-1102-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 3.1 ns
- **Clock Frequency:** 200 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 256K x 36
- **Memory Size:** 9Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 100-LQFP (14x20)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR
- **Voltage:** 2.375V ~ 2.625V