# IS61DDPB42M18A-400M3L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IS61DDPB42M18A-400M3L
- **Manufacturer:** Integrated Silicon Solution
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/is61ddpb42m18a-400m3l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/is61ddpb42m18a-400m3l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 400 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 2M x 18
- **Memory Size:** 36Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 165-LFBGA (15x17)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, DDR IIP
- **Voltage:** 1.71V ~ 1.89V