# IS43DR86400C-25DBL-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IS43DR86400C-25DBL-TR
- **Manufacturer:** Integrated Silicon Solution
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/is43dr86400c-25dbl-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/is43dr86400c-25dbl-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/45/11/10451172-706-1572-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 400 ps
- **Clock Frequency:** 400 MHz
- **Memory Format:** DRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 64M x 8
- **Memory Size:** 512Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 60-TWBGA (8x10.5)
- **Technology:** SDRAM - DDR2
- **Voltage:** 1.7V ~ 1.9V