# IS.IOR10.220-8A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IS.IOR10.220-8A
- **Manufacturer:** Industrial Shields
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/is-ior10-220-8a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/is-ior10-220-8a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 220VAC, 24VDC - Max