# IRS2166DSTRPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IRS2166DSTRPBF
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Lighting, Ballast Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/irs2166dstrpbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/irs2166dstrpbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 mA
- **Dimming:** No
- **Frequency:** 40kHz ~ 46kHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Type:** PFC/Ballast Controller
- **Voltage:** 11.5V ~ 16.6V