# IRS2004STRPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IRS2004STRPBF
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Gate Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/irs2004strpbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/irs2004strpbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Channel Type:** Synchronous
- **Current:** 290mA, 600mA
- **Driven Configuration:** Half-Bridge
- **Gate Type:** IGBT, N-Channel MOSFET
- **High Side Voltage:** 200 V
- **Input Type:** Non-Inverting
- **Logic Voltage:** 0.8V, 2.5V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Drivers:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Rise:** 70ns, 35ns
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 10V ~ 20V