# IRAC1150-300W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IRAC1150-300W
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/irac1150-300w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/irac1150-300w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Frequency:** 100kHz
- **Main Purpose:** AC/DC, Secondary Side
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Power:** 300 W
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** IR1150S
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC