# IR2102SPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IR2102SPBF
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Gate Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ir2102spbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ir2102spbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Channel Type:** Independent
- **Current:** 210mA, 360mA
- **Driven Configuration:** Half-Bridge
- **Gate Type:** IGBT, N-Channel MOSFET
- **High Side Voltage:** 600 V
- **Input Type:** Inverting
- **Logic Voltage:** 0.8V, 3V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Drivers:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Rise:** 100ns, 50ns
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 10V ~ 20V