# IR2011SPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IR2011SPBF
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Gate Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ir2011spbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ir2011spbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Channel Type:** Independent
- **Current:** 1A, 1A
- **Driven Configuration:** High-Side or Low-Side
- **Gate Type:** N-Channel MOSFET
- **High Side Voltage:** 200 V
- **Input Type:** Inverting
- **Logic Voltage:** 0.7V, 2.2V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Drivers:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Rise:** 35ns, 20ns
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 10V ~ 20V