# IR1150STRPBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IR1150STRPBF
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** PFC (Power Factor Correction)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ir1150strpbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ir1150strpbf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 175 µA
- **Frequency:** 200kHz
- **Mode:** Continuous Conduction (CCM)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 15V ~ 20V