# IR1150PBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IR1150PBF
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** PFC (Power Factor Correction)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ir1150pbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ir1150pbf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/62/53/2662530-F2720-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 175 µA
- **Frequency:** 200kHz
- **Mode:** Continuous Conduction (CCM)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Supplier Device Package:** 8-PDIP
- **Voltage:** 15V ~ 20V