# IQ40-20BPSKC0K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IQ40-20BPSKC0K
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/iq40-20bpskc0k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/iq40-20bpskc0k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67, IP68, IP69K
- **Material:** Plastic
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C (TA)
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Response Frequency:** 150Hz
- **Sensing Distance:** 0.787" (20mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Shielded
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V