# IPG20N06S2L50ATMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IPG20N06S2L50ATMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ipg20n06s2l50atma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ipg20n06s2l50atma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel (Dual)
- **Current:** 20A
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 55V
- **FET Feature:** Logic Level Gate
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 17nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 560pF @ 25V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 51W
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 50mOhm @ 15A, 10V
- **Supplier Device Package:** PG-TDSON-8-4
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2V @ 19µA