# IPC0014C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IPC0014C
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ipc0014c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ipc0014c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Number of Positions:** 28
- **Package Accepted:** QFN
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Proto Board Type:** SMD to DIP
- **Size:** 1.400" L x 0.400" W (35.56mm x 10.16mm)