# IPC0012C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IPC0012C
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ipc0012c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ipc0012c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Number of Positions:** 24
- **Package Accepted:** QFN
- **Pitch:** 0.026" (0.65mm)
- **Proto Board Type:** SMD to DIP
- **Size:** 1.200" L x 0.400" W (30.48mm x 10.16mm)